fallback

Махалото на глобализацията се люшва в обратна посока

Връщането на производства у дома е във възход, след като компаниите и държавите търсят по-голяма сигурност на доставките на фона на геополитическо напрежение

20:13 | 28.03.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Мощни инвестиционни теми понякога възникват между привидно несвързани събития. Избухването на войната в Украйна разкри такава тема и вярвам, че инвеститорите трябва да й обърнат внимание, пише за Financial Times Хауърд Маркс, съосновател и съпредседател на Oaktree Capital Management.

На неотдавнашно заседание на борда на Brookfield Asset Management, на който съм член, дискусията за разчитането на Европа на руските енергийни суровини предизвика асоциация с друг аспект на международните отношения: офшоринга. На пръв поглед може да изглежда, че тези два въпроса нямат много общо. Но, както написах в последната си бележка, мисля, че съпоставянето им е информативно. 

Желанието да се накаже Москва за нейното безсъвестно поведение се усложнява изключително много от силната зависимост на Европа от Русия за задоволяване на енергийните й нужди: тя доставя приблизително една трета от петрола на Европа, 45 процента от вносния газ и почти половината от въглищата.

Така санкциите срещу Русия изключват продажбите на енергийни суровини. Всъщност ние сме решени да повлияем на Русия чрез санкции – но просто не потенциално най-ефективните, защото това ще изисква значителни жертви в Европа.

Европа изглежда е допуснала толкова силно да се увеличи зависимостта й от вноса на енергия (особено тази от Русия), защото иска да бъде по-екологично отговорна у дома. Изглежда, че сигурността не е получила особено внимание.

Но да избереш да разчиташ на враждебен съсед за суровини от първа необходимост е като да построиш банков трезор и да цаниш мафията да го охранява. Недостатъкът на разчитането на Европа на руския петрол и газ влиза в съзнанието на много хора едва отскоро. Но негативните ефекти от другата тема, върху която се фокусирах – офшоринга – са в умовете на хората много по-дълго.

През последните десетилетия много индустрии преместиха значителен процент от производството си в чужбина, намалявайки разходите чрез използване на по-евтина работна ръка. Този процес стимулира икономическия растеж в развиващите се страни, където се извършваше работата, увеличи спестяванията и конкурентоспособността за производителите и вносителите, и предостави на потребителите стоки на ниски цени.

Но офшорингът също така доведе до загубата на милиони работни места в САЩ и западането на промишлените региони и средната класа на страната ни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:28 | 14.09.22 г.
fallback